Rzemiosło Cech Bytom Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Bytomiu

Aktualności

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2014/2015

03.10.2014 r. (piątek) o godzinie 17.00 w siedzibie Cechu ul. Pułaskiego 3 odbyła się uroczystość "Rozpoczęcia Roku Szkolnego 2014/2015" w Rzemiośle dla I klas wraz z pasowaniem na ucznia.

 

Uroczystość rozpoczęła się od przywitania przez Starszego Cechu Antoniego Wojciechowskiego zaproszonych gości: Prezydenta Miasta Bytomia Damiana Bartylę, Burmistrza Miasta Radzionków dr Gabriela Tobora, Wicedyrektora, Kierownika Działu Oświaty Izby Rzemieślniczej MŚP w Katowicach Beatę Białowąs, Naczelnika Wydziału Edukacji z Bytomia Aldonę Kopczyńską oraz Dyrektorów i Kierowników Szkolenia Praktycznego z bytomskich i ościennych Szkół Zawodowych, z którymi Cech ściśle współpracuje oraz uczniów.

Na spotkaniu nie zabrakło również bytomskich i radzionkowskich rzemieślników.

 

Wszyscy zaproszeni goście otrzymali od uczniów kwiaty. Uczniowie również zostali wyróżnieni zarówno przez swoich pracodawców jak i przez Włodarzy swoich Miast:

 

- Prezydenta Bytomia Damiana Bartylę:

  

1. Sebastian Sagan (ukończył III klasę, Zespołu Szkół Usługowo – Rzemieślniczych w Bytomiu) - odbywający praktyczną naukę zawodu w zawodzie piekarz w zakładzie: Piekarnia - Cukiernia Joachim Klimza, ul. Korfantego 2 w Bytomiu;

2. Paulina Malman  (ukończyła III klasę, Zasadniczej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Ligonia w Piekarach Śląskich) - odbywająca praktyczną naukę zawodu w zawodzie fryzjer w zakładzie:  Salon Fryzjersko-Kosmetyczny „Image” Krystyna Drohobycka, Edward Krajewski, ul. Piłsudskiego 2 A w Bytomiu;

 

- Burmistrza Radzionkowa: dr Gabriela Tobor:

 

1.  Michał Pietyra (ukończył III klasę, Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 8 w Bytomiu) - odbywający praktyczną naukę zawodu w zawodzie cukiernik w zakładzie: Wylenzek i Wspólnicy S.J. Józef, Anna, Michał Wylenzek, ul. Gwarków 67 w Radzionkowie;

 

Uczniowie wyróżnieni przez swoich mistrzów:

 

- Małgorzata Chwastek -  odbywająca praktyczną naukę zawodu w zawodzie cukiernik w zakładzie: Ciastkarnia Antoni Kołodziej, ul. Gwarków 67 w Radzionkowie,

 

- Katarzyna Bezia - odbywająca praktyczną naukę zawodu w zawodzie fryzjer w zakładzie: Salon Fryzjersko-Kosmetyczny „Image” Krystyna Drohobycka, Edward Krajewski, ul. Piłsudskiego 2A w Bytomiu,

 

- Daniel Rejmondczyk - odbywający praktyczną naukę zawodu w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych w zakładzie: Polmozbyt Bytom Antoni Wojciechowski, ul. A. Piątka 9A w Bytomiu,

 

- Nikola Piotrowska - odbywająca praktyczną naukę zawodu w zawodzie  fryzjer w zakładzie: Salon Fryzjerski "Irena" Irena Kalamorz, ul. Felińskiego 51 w Bytomiu.

  

II Podstarszy Cechu Tadeusz Bączkowicz odczytał Historię Rzemiosła w zakresie ówczesnej tradycji przyjmowania uczniów do zakładu w danym rzemiośle.

Starszy Cechu Antoni Wojciechowski pasował wyznaczone osoby klas I na ucznia rzemiosła w wybranym przez siebie zawodzie.

 

Na zakończenie części oficjalnej odbył się występ uzdolnionych gimnazjalistów: Marcina Szumal (gitara prowadząca), Macieja Dobrzynieckiego (gitara towarzysząca) – (lat 15, uczniowie Gimnazjum Nr 1 w Bytomiu) oraz licealistę Kubę Jaroń (wokal) – lat 17. 

 

Uczniowie są członkami 5-cio osobowego Zespołu, który gra szeroko pojętego rocka nie wkładając brzmienia, ani siebie samych do szufladek. Posiadają własny repertuar oraz zapał i miłość do gry. Choć wiele ich różni założyli zespół z powodu wspólnej, bardzo ważnej cechy – jak mówią w ich żyłach płyną nuty, a ich serca biją w rytmie rocka. Co jest innego i specyficznego w ich wykonaniu? Otóż to, że nic nie jest do końca pewne. To improwizacja i wyrażanie siebie. 

 

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy obecni zostali zaproszeni na poczęstunek a uczniowie zaproszeni do zabawy na zorganizowanej przez Cech dyskotece.

 

Całość uroczystości została udokumentowana w formie zdjęć przez Członków naszego Cechu Jana Gawdzika, Mariana Laskę oraz pracowników Biura Cechu.

 

Zapraszamy do zobaczenia zdjęć w zakładce "Galeria" na naszej stronie www.cech.bytom.pl