Po II wojnie światowej rzemieślnicy byli tymi, którzy m.in. przywracali miasto Bytom do życia. To piekarze pierwsi założyli Cech Piekarzy i Cukierników. W 1945r. w Bytomiu działało 9 branżowych cechów a w połowie 1946r. zrzeszały już 502 zakłady. Dzisiejszy kształt władze rzemieślnicze uzyskały w 1953r., kiedy to powstał Cech Rzemiosł Różnych w Bytomiu. Pierwszym Starszym Cechu został Kazimierz Cygan, ale rozkwit bytomskiego rzemiosła rozpoczął się wraz z nową kadencją zarządu cechu w 1968r., kiedy Starszym Cechu został Jan Paluch i był nim przez kolejne 33 lata aż do roku 2001.
Do roku 1972 Cech mieścił się przy ul. Browarnianej 6.
1972r. Rzemieślnicy przed budynkiem Cechu oraz sala posiedzeń w budynku przy ul. Browarnianej 6.
W roku 1971 Cech kupił obiekt do remontu przy ul. Pułaskiego 3.
W dniu 28 czerwca 1972r. nastąpiło uroczyste otwarcie pięknie wyremontowanego i wyposażonego przez rzemieślników Domu Rzemiosła oraz nadanie nowego sztandaru Cechu w Urzędzie Miejskim. Po dzień dzisiejszy budynek jest ośrodkiem dokształcania i wychowywania młodzieży rzemieślniczej oraz spotkań branżowych.
W 30-lecie powstania Cechu, w czerwcu 1975r., Cech Rzemiosł Różnych został uhonorowany różnymi odznaczeniami i pamiątkami. W listopadzie 1985r. na 40-lecie powstania Cechu, został uhonorowany srebrnym medalem im. J. Kilińskiego za zasługi dla rzemiosła.
Wręczenie odznaczeń na 30 i 40-lecie Cechu.
W czerwcu 2003r. Cech otrzymał najwyższe odznaczenie w rzemiośle polskim tj. złoty medal im. J. Kilińskiego nadany przez Związek Rzemiosła Polskiego w Warszawie.
Za czynny udział w życiu miasta Bytomia, nasz Cech zostaje uhonorowany przez władze miejskie i wojewódzkie. W grudniu 2003r. Cech otrzymuje Medal Miasta Bytomia nadany przez Prezydenta Miasta Bytomia, a w czerwcu 2009r. otrzymuje Medal za zasługi dla województwa Śląskiego nadany przez Przewodniczącego Sejmiku Śląskiego.
Wręczenie Medalu Miasta Bytomia i Medalu za zasługi dla woj. Śląskiego.
Obecnie w Cechu jest zrzeszonych 183 zakłady rzemieślnicze.
Zadaniem Cechu jest nie tylko popieranie rozwoju produkcji i usług rzemieślniczych, ale także rozwój szkolnictwa, kursów zawodowych, organizowanie prac i świadczeń na cele społeczne, a także pielęgnowanie tradycji rzemiosła na tym terenie. W naszych zakładach rzemieślniczych pobiera naukę zawodu ponad 600 uczniów a zatrudnionych jest ponad 1200 osób.
2009 październik. Cech Bytom-rozpoczęcie roku szkolnego, Prezydium Cechu, zaproszeni goście i uczniowie.
2009 październik. Cech Bytom-rozpoczęcie roku szkolnego, zaproszeni dyrektorzy szkół, kierownicy praktyk zawodowych i uczniowie.
Cech prowadzi również kursy, konsultacje prawne, badania profilaktyczne, sprawuje nadzór nad przygotowaniem zawodowym, organizuje szkolenia. Kunszt naszych młodych uczniów można podziwiać na konkursach i egzaminach.
Bytomski Cech realizuje projekty unijne Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Egzaminy z aranżacji wnętrz, barmana, florystyki i dequpage.
Uczestniczymy również w programach unijnych dot. wymiany doświadczeń. W spotkaniach z rzemieślnikami z Niemiec oprócz miłej atmosfery ciągle poszukujemy informacji, które pomogą nam rozwijać nasze firmy.
2004r. kwiecień. Delegacja Cechu u rzemieślników w Görlitz. 2010r. maj. Delegacja z Izby Rzemieślniczej z Osnabruck w naszym Cechu.
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości – bo taką obecnie nosi nazwę, organizuje pokazy i prezentacje, spotkania z przedstawicielami; PUP, PIP, PIS, Urzędu Skarbowego, oraz przedstawicielami władz miejskich.
Czasami za trud pracy we własnej firmie można mieć chwile satysfakcji i zostać laureatem w różnych konkursach. Ważny jest również sposób wypoczynku po pracy w miłym towarzystwie.
2006r. marzec. Laureaci konkursu Śląski Kupiec Roku 2005 z Wojewodą Śląskim. 2009r. sierpień. Jezioro Żywieckie, cukiernicy i piekarze uczestniczą w regatach żeglarskich.
Jednak największą przyjemność mamy gdy koledzy z Cechu doceniają nasze działania na rzecz środowiska rzemieślniczego.
Nasze tradycyjne wigilijne spotkania opłatkowe są chwilami o których trudno zapomnieć. Czujemy się jak w wielkiej rodzinie.
2005r. grudzień. Wigilia Cechowa, Radzionków, restauracja Figaro.
2008r. grudzień. Wigilia Cechowa, Bytom, restauracja Granpol.
2009r. grudzień. Wigilia Cechowa, Bytom, restauracja Mustang, zespół folklorystyczny „Katowice” studentów z U. Sl. w Katowicach.
Cech podejmuje wiele inicjatyw społecznych, chociażby organizując Jarmark Rzemieślniczy z okazji 750-lecia miasta Bytomia.
2004r. maj-czerwiec. Z okazji 750-lecia Bytomia Cech ufundował „Fotel” dla Przew. Rady Miasta Bytomia a dla mieszkańców Jarmark Rzemieślniczy z wielkim „kołoczem” ciasta.
Corocznie branża cukiernicza i nasz Cech są fundatorem tortu na Mikołaja organizowanego przez BCC Loża Katowicka dla ok. 1500 dzieci z domów dziecka woj. śląskiego.
Rzemieślnicy bytomscy potrafią się też bawić, czego dowodem są coroczne Bale Karnawałowe Charytatywne z których dochód zawsze przeznaczony jest dla najbardziej potrzebujących: szkoły, zakłady opiekuńcze, domy dziecka, chore dzieci i fundacje.
2010r. marzec. Cech Bytom. Przekazanie darowizny na Fundację „Dom Nadzieji” z Bytomia.
Od 2006r. corocznie Sekcja Piekarzy i Cukierników oraz Cech organizuje połączone obchody święta Piekarzy i Cukierników (patron św. Klemens) oraz święta Rzemiosła ( patron św. Józef) na tzw. Gali Rzemiosła z finałem konkursu Wzorowy Zakład. Laureaci otrzymują statuetki „Złota Rączka”. Tą tradycję rozpoczęli kol. Zbigniew Śliwieński i Antoni Wojciechowski.
2006r. marzec. Gala-2006 Bytom, restauracja Granpol. prof. historii J.Drabina, prof. ekonomii Andrzej Barczak, laureaci i organizatorzy konkursu „Złota Rączka”.
Gala 2006 i 2007, Bytom, restauracja Granpol, Zespól Śląsk i sobowtór Presley’a.
2007r. marzec. Gala 2007 Bytom, restauracja Granpol, zaproszeni goście.
2008r. marzec. Gala 2008, Świerklaniec, restauracja Dom Kawalera, laureaci konkursu „Złota rączka”, zaproszeni goście, tenor Opery Śląskiej.
2009r. marzec. Gala 2009 Ruda Śląska, restauracja Adria, Starszy Cechu i zaproszeni goście.
2010r. marzec. Gala 2010 Bytom, restauracja Myśliwska. Zaproszeni goście.
2010r. marzec. Gala 2010,restauracja Myśliwska-pokaz barmański i iluzji.
2010.marzec. Święto Rzemiosła 2010 Bytom, Kościół św. Jacka, ołtarz z chlebem.
2010r. marzec. Święto Rzemiosła 2010, Kościół św. Jacka, uczestnicy mszy.
2010r. marzec. Święto Rzemiosła 2010, zasłużeni seniorzy wyróżnieni dyplomem oraz właściciele bytomskich firm obchodzących jubileusze powstania.
2010r. marzec. Bytom-Święto Rzemiosła 2010, Jubileusz 100-lecia piekarni Tadeusza Bączkowicza. 2010r.kwiecień. MDK Radzionków, Jubileusz 100-lecia i wystawa pieczywa
Tabla zarządów Cechu od 1946r.